Choď na obsah Choď na menu
 


Vráťme sa trošku späť ....

5. 11. 2010
Včera, po rozhovore s jednou mojou milou priateľkou, mi zostala v „hlave“ príhoda, ktorú mi porozprávala a rozhodla som sa zamyslieť nad touto témou. 
 
Bola na návšteve u svojho známeho, v novom dome, full vybavenom „veškerou“ možnou technikou tretieho tisícročia J. Chválil sa, vraj z práce môže cez mobil zapnúť kúrenie, kým prídu z práce domov, byt je vykúrený. Dom je zabezpečený brutálnou elektronikou, stačí klik, otvoria sa dvere, garáž, vchod, zapne sa hento, tamto, blikne hentamto ... Práčka na diaľkové, umývačka, a čo ja viem čo ešte. Vymenoval dlhočizný zoznam najnovších super vynálezov, ktoré má doma a nevedel vynachváliť, ako vypomáhajú výdobytky elektroniky ľuďom, ako im uľahčujú život.
 
Keď mu však osôbka, moja priateľka, povedala, že jej tu chýba obyčajný krb s teplom domova, priam sa do krvi pohádali. Veď vraj z neho idú toxické odpady, škodí, je to nebezpečné, je z toho len zbytočná špina atď.
A tak mu povedala: Môj zlatý, vieš čo? Keby na svete vypli všetok elektrický prúd, tak takí ľudia ako vy, umrú od hladu, strachu a zamrznú tesne pred vchodovými dverami svojo domu, pretože tá full „veškerá“ elektronika im bude tak akurát na figu. Nedostanú sa do vlastného domu a keď bude vonku –5 stupňov, tak zamrznú na prahu svojho domova. A všetky
ovládače super elektroniky si môžu tak dať akurát na poslednú večeru pred domom J
 
 
Veru tak. Sme úplne pretechnizovaní svet, čo v konečnom dôsledku nie je zlé, pretože dokážeme pomocou týchto výdobytkov úžasné veci. Vieme však kde je hranica?
 
Viete si predstaviť, čo by spôsobil úplný výpadok elektriny na celom svete? Ja áno, umrieme všetci od strachu, hladu a zimy, alebo tepla J. Prežijú len tí, ktorí nemajú ani poňatia o tom, čo je to rádio, telka a iné výdobytky tohto sveta.
 
Prežijú len tí, ktorí žijú v súlade s prírodou a jej zákonmi. A nebudú to milionári, nebudú to najcivilizovanejšií a najvybavenejší ľudia, ale tí, ktorí aj doteraz žijú kdesi v prírode, lesíku, pri rieke, snažia sa sledovať dianie toho „pravého“ sveta okolo seba a žiť s ním v súlade. Tí „najchudobnejší“ najprostejší a najobyčajnejší ľudia na svete. Ktorí ešte nelenia vstať a sami si zakúriť v domčeku. Chytiť rybu v rieke, vymiesiť cesto na chlebík, zasadiť zeleninku do záhrady a s láskou zožať úrodu a podeliť sa s ňou.
 
Nikto netvrdí, že sa treba vzdať všetkých výdobytkov moderného sveta a šup do voľnej prírody prežiť J Jaaaaaaaaj, veď to by bola úplná volovina J
 
Samozrejme, že si treba pomôcť technikou, ktorá nám uľahčí život. Načo však preháňať? Nie je krajšie namiesto sedenia pred telkou, schytiť sa a poďho na krátku prechádzku do lesíka za mestom, do parku, započúvať sa do spevu vtákov, nechať si hladkať tvár lúčmi slnka, privoňať k sviežemu vzduchu po daždi?
A čo tak „vyrobiť“ si záhradku na okne, pre tých čo žijú v panelákoch? Trošku bylinek v črepníkoch, ochutíme večeru čerstvou vňaťkou a na jazyku pocítime „kúsok“ ozajstnej prírody J Netreba k tomu milión na bankovom účte J
 
Na to, aby sme sa aspoň o kúsoček dostali bližšie späť k našej matke prírode netreba miliónové kontá. Stačí sa len zamyslieť a niečo vymyslieť J Je to také jednoduché...
 
Verte či neverte, aj v tomto pretechnizovanom svete sú ľudia, ktorí žijú úplne inak ako „každý“. Nie, nemusíme ísť až do ďalekej Austrálie alebo Afriky a dať si polievku z opičích hláv s miestnymi domorodcami J 
 
Stačí ísť medzi obyčajných ľudí, možno za druhou zákrutou do prava a privoňať k ich životu. Sú ešte medzi nami takí, čo si denne napečú chlebík, podoja kravičku, vyrobia syr a všetko vypestujú v záhrade. A mnohí sa im smejeme, mnohokrát podceňujeme a dokonca ich ľutujeme, pretože vraj „o čo prichádzajú“ .
 
Mýlite sa vážení. Neprichádzajú o nič, to vy prichádzate o veľa J
 
Netreba sa vrhnúť do divočiny, netreba sa vzdať všetkého, čo máme. Treba len urobiť malilinký krôčik späť a poobzerať sa. 
 
Privoňať k prírode, k životu a la nature, pobehať si po tráve, natrieť si chlieb masťou J a dať si k nemu čerstvo odtrhnutý cíbik z pažítky, hoci aj z kvetináča v okne v paneláku na siedmom poschodí J.
 

Bolo by dobré sa trošku vrátiť k našej matke ....... Matke Prírode .......len vtedy prežijeme ..

                                                                                   Dady

 

P.S.

....... že by som s deťmi upiekla cez víkend chlebík ? ......

 

 
 
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

spat do starych dob

(John, 30. 11. 2017 20:10)

sice som si precital clanok iba do polovice, ale uz o tom rozpravam roky, ako by som si prial, aby cely tento system padol.. aby si ludia znova navzajom pomahali a aby sme sa vratili k vymennemu obchodu.. a to sa musim priznat, ze som tiez "HI-TECH" typ cloveka.. mame vsetko, ale ta medziludska laska, sudrznost a priatelskost sa vytratila..

suhlasim

(jakub, 22. 7. 2014 14:24)

Absolutne a tebou suhlasim ;)